انرژی هاب - توسعه دانش انرژی های تجدیدپذیر

جزئیات خبر

آینده انرژی زیست‌توده در کتابخانه اطلاعات زیست‌توده
1395/02/23 - 12:00
نویسنده: محمدرضا شاه محمدی
میانگین:()
بازگشت
آینده انرژی زیست‌توده در کتابخانه اطلاعات زیست‌توده

 به گزارش انرژی‌هاب، کتابخانه آزمایشگاه انرژی‌زیستی آمریکا دارای هیچ کتابی نیست بلکه آنچه در خود دارد اطلاعات وسیع و نمونه‌های زیست‌توده – مواد ارگانیک مانند ذرت، چمن، تراشه‌های چوب و ساقه‌های بلند و خشک علف است. نزدیک به ۵۰،۰۰۰ نوع اطلاعات زیست توده و بیش از ۳۵،۰۰۰ نمونه فیزیکی زیست‌توده در این آزمایشگاه نگه‌داری می‌شود.

 
این آزمایشگاه در سال ۲۰۰۹ تاسیس شد و تکنیسین اولیه آن ماموریتی عجیب را عهده‌دار شد. آن این بود که به دشت‌های شرقی برود و نمونه‌های مناسب به عنوان زیست توده را جمع‌آوری کند. در تلاش اولیه کانتینر‌های کالا پر از زیست‌توده جمع‌آوری شد.
 
این نمونه‌ّها برای ساخت انواع سوخت‌های زیست‌توده‌ای از مواد اولیه مناسب جمع‌آوری شدند. این مواد یا همان زیست‌توده‌ها به راحتی جابجا می‌شوند و به انرژی تجدیدپذیر تبدیل می‌شوند. اما بعد از چند سال کار این آزمایشگاه اکنون شناخته شده است و به عنوان یک کتابخانه و مرجع سوخت زیست‌توده شناخته می‌شود.
 
امسال دوباره این آزمایشگاه پیشرفتی داشته و تبدیل به یک قطب تحقیق جهانی و ابزار مناسب برای پیشرفت شده است. سازمان انرژی آمریکا پیش‌بینی کرده است که تا سال ۲۰۳۰ می‌توانند ۱.۱ میلیارد تن زیست‌توده برای تولید انرژی که برابر ۳۰ درصد سوخت فسیلی هم‌اکنون آمریکا است را تولید کنند.
 
اما یک پیچیدگی فنی در برابر تبدیل به واقعیت شدن این انرژی زیستی مقاومت می‌کند و آن این است که ترکیبات شیمیایی و خواص فیزیکی دو ذرت از یک مزرعه با هم متفاوت است.
 
این تفاوت‌ها که در واقع نم و مقدار خاکستر باقیمانده از سوختن است، باعث دردسر محققین شده است. این کتابخانه یا مرجع به محققین برای حل اینگونه مشکلات کمک می‌کند. برای مثال با پیشرفت روند توسعه زیست‌توده و خشک سازی آن و یا اضافه‌کردن مواد شیمیایی باعث بهبود شرایط سوختن این پلت‌ها یا تکه‌های جامد انرژی می‌شوند. محققین با مطالعه هر مقطع از روند مساپل بیشتری را متوجه می‌شوند و این مرجع به آن‌ها اجازه می‌دهد تا به تمامی نمونه‌های متشابه و همچنین قبلی دسترسی داشته باشند.
 
نتایج این مرجع به کمک صنایع هم می‌آید. برای مثال شرکتی از کاهش طول عمر شفت آسیاب خود خبر می‌داد و با تحقیقی جزئی در این مرجع دلیل آن زیاد بودن ترکیب سیلیکا در زیست‌وده بیان شد. بدون وجود این مرجع هر بار بیش از هزاران دلار برای حل مشکلات باید مصرف شود. اما قدرت اصلی این مرجع دسترسی همه جانبه آن است. اخیرا با دسترسی گوشی‌های همراه و توانایی به روز رسانی تمامی تحقیقات، محققین از هر جا و هر زمان توانایی تکمیل این مرجع را دارند. 

برچسب ها: انرژی    زیست‌توده    انرژی زیستی    آمریکا    مرجع  
به اشتراک گذاری مطلب:
0
0
0
0
send ارسال به دوستان

نظرات کاربران

انتشار یافته: 0     غیر قابل انتشار: 0

درج نظر

* کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند، درج اطلاعات در آنها ضروری است
* درج HTML مجاز نمی باشد

 

   

 
بازبینی کد امنیتی
 
ارسال نظر
 
Telegram

نظرسنجی

انرژی هاب را از چه طریقی دنبال می‌کنید؟


ثبت نظر 

عضویت در هفته‌نامه

انرژی هاب در شبکه های اجتماعی

آخرین خبرها

ورود کاربران

فراموشی کلمه عبور؟


 
 
 
فروشگاه
بنر تبلیغات
کانال تلگرام
شرکت ها
اپلیکیشن ها
وبسایت ها
 

 

 

تبلیغات متنی

انرژی هاب
توسعه دانش انرژی های تجدیدپذیر

38
تبلیغات متنی
برای سفارش تبلیغات متنی کلیک کنید

242
سانا
سازمان انرژی های نو ایران

www.suna.org.ir/fa/home
 

logo-samandehi

logo-samandehi