انرژی هاب - توسعه دانش انرژی های تجدیدپذیر

جزئیات خبر

سهم ۶٧ درصدی ژاپن از انرژی های نو در سال ۲۰۵۰!
1393/02/17 - 12:00
نویسنده: گروه خبر
میانگین:()
بازگشت
سهم ۶٧ درصدی ژاپن از انرژی های نو در سال ۲۰۵۰!
پیش بینی ھای موسسه مطالعات انرژی و اقتصاد ژاپن (Institute of Energy and Economy of Japan) از سھم ۶٧ درصدی ژاپن از انرژی ھای نو در سال ٢٠۵٠ حکایت دارد. ھرچند ھر یک از انواع انرژی نو که ژاپن به دنبال برنامه ریزی برای آن است، با چالش ھای ویژه ای روبه رو است.
به گزارش انرژی ھاب و به نقل از ھیتنا، ژاپن یکی از کشورھای پیشرو در بھره مندی از انرژی ھای نو می باشد. این کشور صنعتی که سومین اقتصاد بزرگ دنیا به شمار می رود و از سال ھای پس از جنگ جھانی دوم مصرف انرژی در این کشور به طور میانگین ھر ۵ سال دو برابر شده است. در بازه سال ھای ١٩٧٢ تا ١٩٧۶ مصرف انرژی در ژاپن بسیار فراتر از تولید ناخالص داخلی این کشور بوده است. ژاپن پس از بحران نفتی دھه ٧٠ میلادی که از سوی ایران و عربستان برای اعمال فشار به کشورھای صنعتی وارد شد، تلاش فزاینده ای برای بھینگی مصرف انرژی و ھمچنین کاھش وابستگی به نفت و زغال سنگ کرده است. این کشور بزرگترین واردکننده گاز طبیعی جھان به شمار می رود. ژاپن پس از فاجعه فوکوشیما داییچی، رویکردھای خود بر گسترش صنعت ھسته ای را برای مدتی کاھش داد و ھمین نیز سبب کاھش توجه به پیشبرد سیاستھای این کشور به انرژی ھای نو شده است.
با این ھمه ژاپن به دلیل بھینگی بسیار زیاد در مصرف انرژی نیازمند سرمایه گذاری ھای بیشتری در انرژی ھای نو می باشد. این کشور که در دوره ای با داشتن ٣ درصد از جمعیت جھان ۶ درصد از انرژی جھان را مصرف می کرده است، اکنون با قوانین سخت گیرانه ای برای کاھش گازھای گلخانه ای، افزایش امنیت راکتورھای ھسته ای و البته افزایش سھم انرژی ھای نو در کشور روبه رو است. ژاپن اکنون از انرژی خورشیدی، زمین گرمایی و بادی به عنوان انرژی ھای نو بھره می گیرد. سھم انرژی ھسته ای در چند سال گذشته به شکل چشم گیری کاھش یافته و از ١١ درصد به زیر ١ درصد کاھش یافته است. اما ژاپن قرار است سھم انرژی ھای نو را در سال ٢٠۵٠ به ۶٧ درصد و از آن طرف سھم انرژی ھسته ای را به ٨ درصد برساند. در آینده زیست توده، زمین گرمایی، انرژی بادی، خورشیدی و آبی درتولید انرژی نو در ژاپن سھم خواھند داشت. اما ھر یک از این انواع انرژی با چالش ھایی برای رشد و توسعه روبه رو ھستند. انرژی تولیدی و مصرفی (صادرات و واردات) در ژاپن در سال ٢٠١١ معادل ۴٧٧.۶ میلیون تن نفت خام بوده است. ھر یک تن نفت خام معادل ١١.۶٣ مگاوات ساعت برق می باشد. در ھمین سال ژاپن ٢۴٣ گیگاوات ساعت برق از نیروگاه ھای ھسته ای خود داشته است.
 
 انرژی خورشیدی
سلول ھای خورشیدی یا انرژی خورشیدی از سلول ھای فوتوولتاییک یکی از منابع کلیدی انرژی نو در ژاپن یا کشور خورشید تابان به شمار می رود. ژاپن تا پیش از سال ٢٠٠۵ بزرگترین تولید کننده انرژی خورشیدی در جھان به شمار می رفت که در این سال با ٣٨ درصد از آلمان با ٣٩ درصد تولید انرژی خورشیدی جھان، عقب افتاد. این دو کشور به تنھایی نزدیک به ٨٠ درصد از انرژی خورشیدی جھان را تولید می کنند. ظرفیت راه اندازی شده انرژی خورشیدی در سال ٢٠١٣ در ژاپن ١٣۵٣٢ مگاوات بوده است. این کشور یکی از بزرگ ترین تولید کنندگان صفحه ھای فوتوولتاییک نیز به شمار می رود. این کشور اکنون ۵.۵۶ درصد از انرژی خود را از این راه به دست می آورد. این سھم در سال ٢٠٢٠ قرار است به ١٣.۵ درصد و در سال ٢٠۵٠ به ١٨ درصد برسد.
زمین گرمایی
ژاپن با داشتن نزدیک به ١٢٠ آتشفشان پویا، دارای ظرفیتی نزدیک به ٢٠ ھزار مگاوات برق از انرژی زمین گرمایی می باشد. ژاپن از کشورھای پیشرو در این زمینه نیز به شمار می رود و اکنون با ١٨ پایگاه تولید انرژی برقی سرمایه گزاری زیادی در این بخش کرده است. در طول نزدیک به ٢٠ سال ظرفیت انرژی زمین گرمایی این کشور بیش از ۴ برابر شده است و از ١٣٣ مگاوات به ۵٣٧ مگاوات رسیده است. اما بیشتر پایگاه ھای بالقوه انرژی زمین گرمایی این کشور به دلیل نزدیکی به پارکھای ملی و چشمه ھای آب گرم با مشکل توسعه و گسترش روبه رو ھستند. سھم کنونی انرژی زمین گرمایی که کمتر از ٠.۵ درصد می باشد قرار است در سال ٢٠۵٠ به ١٠ درصد برسد.
زیست توده
برای تولید انرژی گرمایی بھره ببرد. این کشور (municipal Solid Waste) ژاپن تلاش می کند تا از زباله ھای جامد شھری
ساخت یک نیروگاه ٣٣ مگاواتی انرژی برق از زیست توده را در سال ٢٠٠٩ در کاوازاکی شروع کرد و در سال ٢٠١١ به پایان
برد. بنابراین این صنعت می تواند بسیار روبه رشد و پیشرفته باشد. سھم انرژی از این بخش در آینده قرار است به ١۴ درصد برسد.  این کشور اکنون ١٩٠ نیروگاه زیست توده وابسته به شھر دارد، افزون بر ٧٠ نیروگاه مستقل از شھرھا. ١۴ نیروگاه در این کشور توانایی دارند که زغال سنگ یا زیست توده بسوزانند. این کشور در سال ٢٠١١ بیش از ٣٢٢ میلیون تن سوخت زیست توده مصرف و ٧۶ درصد آن را به انرژی تبدیل کرده است.
انرژی بادی
ھم چون انرژی خورشیدی، ژاپن و آلمان دو کشور پیشرو در این زمینه به شمار می روند. به گزارش سازمان انرژی بادی ژاپن، ژاپن بیش از ١٩٢٢ واحد توربین بادی دارد که بیش از ٢۶۶١ مگاوات انرِژی الکتریکی در سال ٢٠١٣ تولید کرده اند. ژاپن به دلیل اولویت ھای ساخت نیروگاه ھای ھسته ای، و نبود مراکزی با امکان وزش باد منظم و ھمچنین مشکلات دیگری از این دست، مانع توسعه بیشتر این نیروگاه ھا در چند سال گذشته شده است. سھم انرژی بادی در سال ٢٠۵٠ قرار است به ١٠ درصد برسد.
انرژی آبی
بزرگترین سھم انرژی تجدیدپذیر در ژاپن به انرژی آبی تعلق دارد. این کشور ٢٧ گیگاوات از این بخش انرژی الکتریکی تولید می کند.نزدیک به ١٢٠٠ نیروگاه کوچک برق آبی در این کشور وجود دارد که ظرفیت تولید ٣٢٢۵ مگاوات برق دارند. سھم این بخش در سال ٢٠۵٠ قرار است به ١۴ درصد برسد. 
 

برچسب ها: ژاپن    انرژی های نو  
به اشتراک گذاری مطلب:
0
0
0
0
send ارسال به دوستان

نظرات کاربران

انتشار یافته: 0     غیر قابل انتشار: 0

درج نظر

* کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند، درج اطلاعات در آنها ضروری است
* درج HTML مجاز نمی باشد

 

   

 
بازبینی کد امنیتی
 
ارسال نظر
 
Telegram

نظرسنجی

انرژی هاب را از چه طریقی دنبال می‌کنید؟


ثبت نظر 

عضویت در هفته‌نامه

انرژی هاب در شبکه های اجتماعی

آخرین خبرها

جمعه‌ها ۱۴۶ - تماشا کنید: تایم لپس مراحل ساخت نیروگاه خورشیدی ۳۲ مگاواتی islaSol I
جمعه‌ها ۱۴۵ - تماشا کنید: تولید برق از فضولات حیوانی
فروش تسلا در امارات متحده عربی شروع شد
نقش سیستم تهویه بر اساس تقاضا در مصرف انرژی و کیفیت هوای داخل ساختمان
با شرکت در این آزمون آنلاین اطلاعات انرژی خورشیدی خود را به چالش بکشید
ایوانپاه برای اولین بار به حداکثر تولید انرژی رسید
میکروآلگی، انرژی پاک‌تر و افزایش امنیت غذایی
افتتاح نیروگاه خورشیدی در همدان
جمعه‌ها ۱۴۴ - تماشا کنید: سفری هیجان انگیز به انقلاب انرژی آلمان
تسلا هدف تولیدی خود را با تفاوتی اندک از دست داد و با افت سهام مواجه شد
اجرای طرح زوج و فرد و برچسب آلایندگی در پاریس
شهر پیشین زغال سنگ آلمان؛ پایتخت سبز شهرهای اروپا در سال ۲۰۱۷ + ویدئو
آشنایی با سوخت‌های زیستی؛ معرفی، تاریخچه و روش تهیه (اسلاید)
جمعه‌ها ۱۴۳ - تماشا کنید: آشنایی با خانه غیرفعال در ۹۰ ثانیه
خبر تلخ نشنال جئوگرافیک: نابودی آسبادهای هزارساله ایران نزدیک است + ویدئو

ورود کاربران

فراموشی کلمه عبور؟


 
 
 
اپلیکیشن ها
وبسایت ها
فروشگاه
بنر تبلیغات
کانال تلگرام
شرکت ها
 

 

 

تبلیغات متنی

تبلیغات متنی
برای سفارش تبلیغات متنی کلیک کنید

242
سانا
سازمان انرژی های نو ایران

www.suna.org.ir/fa/home
انرژی هاب
توسعه دانش انرژی های تجدیدپذیر

38
 

logo-samandehi

logo-samandehi