انرژی هاب - توسعه دانش انرژی های تجدیدپذیر

جزئیات خبر

مرکز پژوهش‌های مجلس: دسترسی به منابع انرژی تجدیدپذیر راه‌حلی برای تأمین انرژی پایدار است
1393/08/26 - 12:00
نویسنده: گروه خبر
میانگین:()
بازگشت
مرکز پژوهش‌های مجلس: دسترسی به منابع انرژی تجدیدپذیر راه‌حلی برای تأمین انرژی پایدار است
انرژی هاب: مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در گزارشی پژوهشی اعلام کرد که دسترسی به منابع انرژی تجدیدپذیر راه‌حلی برای تأمین انرژی پایدار است. 
 
 
به گزارش خبرگزاری تسنیم، دفتر مطالعات انرژی، صنعت و معدن مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در گزارشی پژوهشی با طرح این سؤال که تا چه زمانی منابع انرژی فسیلی در دسترس خواهند بود؟ افزود: رشد روزافزون اقتصادی کشورهای در حال توسعه، افزایش جمعیت، رفاه و توسعه، تقاضا برای صنعت حمل و نقل همه و همه خبر از افزایش نیاز بشر به منابع انرژی می‌دهند که به گفته بیشتر کار‌شناسان، جهان مرحله پیک نفتی را گذرانده و به نیمه دوم تولید از منابع نفتی رسیده است. این امر بیانگر ناکافی بودن منابع انرژی فسیلی به عنوان مهم‌ترین منابع تولید انرژی بشر است. به علاوه تولید گازهای گلخانه‌ای ناشی از سوختن منابع فسیلی خسارات جبران‌ناپذیری را به این منابع وارد کرده است. به گفته کار‌شناسان ادامه این روند ممکن نخواهد بود. 
 
بر پایه این گزارش دسترسی به مدل بهینه تولید انرژی و همچنین تعریف نقشه جامع تولید انرژی همواره یکی از مسائل بحث برانگیز بین خبرگان و نخبگان حوزه انرژی بوده است. اینکه هر کشوری از کدام منابع انرژی و به چه میزان استفاده کند تا بیشترین بازده ممکن را داشته باشد از نکات قابل توجه است. اما باید پرسید که در استفاده از منابع انرژی صرف دسترسی به انرژی کفایت کرده یا عوامل دیگری نیز اهمیت دارند. به عنوان مثال کشور ایران با داشتن منابع سرشار نفت و گاز قابلیت دسترسی به انرژی ارزان را دارد، اما مشکلات زیست‌محیطی که مصرف این منابع برای کشور ایجاد می‌کند، هنگفت است. بدین معنا که هزینه‌های زیست‌محیطی و اکولوژیکی استفاده از این منابع، محیط زیست کشور را نه تنها در حال حاضر، بلکه تا نسل‌های بعد تهدید می‌کند. از سوی دیگر منابع طبیعی نفت و گاز، منابع خدادادی‌اند که متعلق به همه نسل‌ها بوده و آیندگان نیز باید از آن‌ها بهره ببرند. 
 
مضاف بر این با توجه به کاربردهای وسیع مشتقات نفتی در زندگی بشر استفاده از این منابع به عنوان منبع انرژی سوء بهره‌وری از این ثروت است. باید توجه کرد که منابع هیدروکربوری ذخایری تمام شدنی‌اند و به هر حال دیر یا زود این منابع به اتمام می‌رسند با توجه به این نکته هیچ‌گاه نمی‌توان به این منابع به عنوان ذخایر انرژی پایدار نگاه کرد. 
 
حال آنکه یکی از عوامل پایه‌ای در توسعه پایدار، دسترسی به منابع انرژی پایدار است. به همین دلیل است که امروزه بیش از هر چیز بحران انرژی، توسعه کشورهای توسعه یافته را تهدید می‌کند. 
 
با توجه به آنچه گفته شد، ضرورت دسترسی به منبع انرژی پایدار و منطبق با محیط زیست ضروری به نظر می‌رسد. انطباق با محیط زیست از آن جهت اهمیت دارد که بدون داشتن محیط زیستی پایدار برای بشریت بازهم توسعه پایدار معنا پیدا نمی‌کند. گرم شدن زمین به دلیل انتشار گازهای گلخانه‌ای حاصل از سوختن سوخت‌های فسیلی، حیات بشر را بر کره زمین تهدید می‌کند. به همین منظور به نظر می‌رسد که برای رسیدن به منبع انرژی پایدار نه تنها به ماهیت منبع بلکه به تأثیرات زیست‌محیطی نیز باید توجه شود. منابع انرژی تجدیدپذیر مانند بادی، آبی و خورشیدی پاسخی به حل این مشکل‌اند. این منابع انرژی پایدار بوده و با محیط زیست همخوانی دارند. اما هزینه بالای دسترسی به این منابع و همچنین محدودیت‌های مکانی و تکنولوژیکی، امکان استفاده از این منابع را محدود می‌کند. رشد روزافزون نیاز بشر به منبع انرژی ارزان لازمه ایجاد رفاه برای همه بشریت است. اما افزایش هزینه‌های انرژی هزینه سنگینی را به توسعه اقتصاد جهانی وارد خواهد کرد. 
 
در ادامه این گزارش آمده است که حال سؤال اینجاست که چگونه می‌شود به منبعی از انرژی که ارزان، پایدار و سازگار با محیط زیست باشد، دست یافت. مدل پیش رو تلاشی برای پاسخ به این سؤال است. واضح است که منابع انرژی طبیعی در حال حاضر مشخص‌اند، البته ممکن است طی سالیان آینده با توسعه علم و تکنولوژی دسترسی به منابع بی‌پایان ممکن شود، اما در حال حاضر این امر ممکن نیست. پس باید از منابع موجود به نحوی استفاده کرد تا منابع انرژی پاپدار، ارزان و منطبق با محیط زیست داشت. مدل پیش رو با ارزیابی همه الگوهای مصرف انرژی، الگوی بهینه را با استفاده از روش‌های برنامه‌ریزی خطی ارائه می‌دهد. 
 
عدم پایداری منابع انرژی فسیلی و همچنین تأثیرات خطرناک استفاده از این منابع بر محیط زیست، گزاره جایگزینی این منابع را با منابع تجدیدپذیر تقویت کرده است. منابع تجدیدپذیر پایدار بوده و خسارات بسیار کمتری به محیط زیست وارد می‌کنند. اما هزینه تولید انرژی از این منابع بالا‌تر از منابع فسیلی است و همچنین امکان برنامه‌ریزی بلندمدت برای استفاده از این منابع بدون پیشرفت تکنولوژی در ذخیره‌سازی انرژی وجود ندارد. به این معنا که به عنوان مثال امکان استفاده از انرژی خورشید در طول شب ممکن نیست اگر امکان ذخیره‌سازی در طول روز نباشد. به همین دلیل شبکه تقاضا در طول شب با مشکل تأمین انرژی روبرو خواهد بود. به علاوه در مورد انرژی بادی به دلیل تغییرات اقلیمی ممکن است یک ماه بیشتر از برنامه‌ریزی‌ها برق تولید شود و یک ماه کمتر از آن. به همین دلیل استفاده از منابع تجدیدپذیر بدون توسعه تکنولوژی ذخیر‌ه‌سازی با محدودیت روبرو می‌شود. 
 
با توجه به موارد مطرح شده ارائه یک الگوی بهینه تولید انرژی برق که متشکل از همه منابع انرژی از فسلی و تجدیدپذیر به میزان بهینه باشد، ضروری به نظر می‌رسد. این الگوی بهینه با استفاده از یک شبکه هوشمند انتقال می‌تواند منابعی پایدار با کمترین خسارت به محیط زیست و با توجه به محدودیت‌های هزینه‌ای ارائه کند. این الگو بیان می‌دارد که به چه میزان از هریک از منابع استفاده شود تا الگوی بهینه تولید ایجاد شود. 
گفتنی است، فصل اول این گزارش مربوط به منابع انرژی است. در فصل دوم با ارائه آمار و ارقام دقیق وضعیت تولید انرژی در جهان بررسی شده است. در فصل سوم در قالب یک مدل مالی به شیوه مقایسه هزینه تولید الکتریسته با تکنولوژی‌های مختلف پرداخته شده و در فصل چهارم مدل بهینه‌سازی تولید انرژی ارائه شده است و در ‌‌نهایت در فصل پنجم این مدل برای تهیه الگوی تولید انرژی جهان به کار گرفته شده است.
 

برچسب ها: مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی    منابع انرژی تجدیدپذیر    انرژی پایدار    محیط زیست  
به اشتراک گذاری مطلب:
0
0
0
0
send ارسال به دوستان

نظرات کاربران

انتشار یافته: 0     غیر قابل انتشار: 0

درج نظر

* کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند، درج اطلاعات در آنها ضروری است
* درج HTML مجاز نمی باشد

 

   

 
بازبینی کد امنیتی
 
ارسال نظر
 
Telegram

نظرسنجی

انرژی هاب را از چه طریقی دنبال می‌کنید؟


ثبت نظر 

عضویت در هفته‌نامه

انرژی هاب در شبکه های اجتماعی

آخرین خبرها

جمعه‌ها ۱۴۶ - تماشا کنید: تایم لپس مراحل ساخت نیروگاه خورشیدی ۳۲ مگاواتی islaSol I
جمعه‌ها ۱۴۵ - تماشا کنید: تولید برق از فضولات حیوانی
فروش تسلا در امارات متحده عربی شروع شد
نقش سیستم تهویه بر اساس تقاضا در مصرف انرژی و کیفیت هوای داخل ساختمان
با شرکت در این آزمون آنلاین اطلاعات انرژی خورشیدی خود را به چالش بکشید
ایوانپاه برای اولین بار به حداکثر تولید انرژی رسید
میکروآلگی، انرژی پاک‌تر و افزایش امنیت غذایی
افتتاح نیروگاه خورشیدی در همدان
جمعه‌ها ۱۴۴ - تماشا کنید: سفری هیجان انگیز به انقلاب انرژی آلمان
تسلا هدف تولیدی خود را با تفاوتی اندک از دست داد و با افت سهام مواجه شد
اجرای طرح زوج و فرد و برچسب آلایندگی در پاریس
شهر پیشین زغال سنگ آلمان؛ پایتخت سبز شهرهای اروپا در سال ۲۰۱۷ + ویدئو
آشنایی با سوخت‌های زیستی؛ معرفی، تاریخچه و روش تهیه (اسلاید)
جمعه‌ها ۱۴۳ - تماشا کنید: آشنایی با خانه غیرفعال در ۹۰ ثانیه
خبر تلخ نشنال جئوگرافیک: نابودی آسبادهای هزارساله ایران نزدیک است + ویدئو

ورود کاربران

فراموشی کلمه عبور؟


 
 
 
اپلیکیشن ها
وبسایت ها
فروشگاه
بنر تبلیغات
کانال تلگرام
شرکت ها
 

 

 

تبلیغات متنی

تبلیغات متنی
برای سفارش تبلیغات متنی کلیک کنید

242
سانا
سازمان انرژی های نو ایران

www.suna.org.ir/fa/home
انرژی هاب
توسعه دانش انرژی های تجدیدپذیر

38
 

logo-samandehi

logo-samandehi