انرژی هاب - توسعه دانش انرژی های تجدیدپذیر

جزئیات خبر

آیا روزهای پرشکوه ذغال سنگ در پیش است؟
1395/08/25 - 12:00
نویسنده: نویسنده مهمان
میانگین:()
بازگشت
آیا روزهای پرشکوه ذغال سنگ در پیش است؟

 انرژی هاب: اکنون صنعت ذغال سنگ آمریکا که با «برنامه برق پاک» که در راستای مشارکت ایالات متحده در تلاش‌های تغییر اقلیم مورد امضا پرزیدنت اوباما قرار گرفته بود دچار یک اعلام جنگ شده بود، حداقل برای چهار سال آینده نفسی به راحتی خواهد کشید.

 

پیروزی شگفت‌انگیز دانلد ترامپ در انتخابات یک خبر خوب برای دو صنعت گاز طبیعی و ذغال سنگ بود. در دوره تحت مدیریت اوباما گاز طبیعی با انتشار کربن بسیار کمتر پلی به سوی حرکت به سوی تجدیدپذیرها بود.

 

حال حتی اگر ترامپ بتواند از شر مقررات سختگیرانه وضع شده در راستای محدود کردن ذغال سنگ خلاص شود، باید راهی بیابد تا روند بازار را معکوس کند که این کار یا با مالیات بستن بر گاز طبیعی محقق می‌شود یا با پول در اختیار صنعت ذغال سنگ گذاشتن تا آن را رقابتی‌تر کند.

 

پیش‌بینی که اخیراً توسط موًسسه تحقیقاتی لوکس منتشر شده نشان می‌دهد که پس از دو دوره ریاست جمهوری ترامپ انتشار کربن ۱۶ درصد یا ۴/۳ میلیارد تن بیشتر از آن خواهد شد که اگر کلینتون برنده می‌شد، می‌رسید و این به دلیل تمایل بیشتر وی به حمایت از صنعت ذغال سنگ خواهد بود. در این میان گاز طبیعی و ذغال‌سنگ به عنوان دو رقیب یکدیگر شانه به شانه در صنعت تولید برق پیش می‌روند و در این میان گاز طبیعی دست بالاتر و ۳۴ درصد سهم بازار را دارد این درحالی است که برای ذغال سنگ این سهم تنها ۳۰ درصد است.

 

در واقعیت از هم‌اکنون تولید کنندگان برق در حال تعطیل کردن نیروگاه‌های ذغال سنگی و ساخت نیروگاه‌های اغلب سیکل ترکیبی گاز طبیعی هستند. این سوخت دارای قیمت مشابه و آلودگی و انتشار کربن بسیار کمتر است.

 

البته تولیدکنندگان برق از بازنشسته کردن نیروگاه‌های قدیمی خود خوشحال هم بوده‌اند چرا که این نیروگاه‌ها دارای ارزش استهلاکی کمی بوده‌اند ولی در دوره ترامپ برخی از نیروگاه‌هایی که باید بازنشسته می‌شدند، فعال و در سرویس باقی خواهند ماند.

 

ولی چه برسر برنامه برق پاک و همکاری امریکا در توافق‌نامه پاریس خواهد آمد؟

 

برخی از کارشناسایی معتقدند اگر «برنامه برق پاک» از دادگاه منطقه‌ای و دیوان عالی آمریکا بگذرد، ترامپ شانس کمی برای تغییر روند آن خواهد داشت. در خصوص توافق‌نامه پاریس، ترامپ قطعاً خود را از آن بیرون خواهد کشید یا آن را مورد بازنگری قرار خواهد داد. گرچه این ممکن است در داخل آمریکا مورد توفیق قرار گیرد ولی مسلماً موجب منفور شدن آمریکا از دید بین‌المللی خواهد شد.

 

البته برای پاسخ‌گویی به بسیاری از سوًال‌ها هنوز زود است ولی دولت اوباما گفته که در زمان باقی‌مانده هرکاری خواهد کرد تا دولت ترامپ نتواند سیاست‌هایی که با آن مخالف است را ریشه‌کن کند. به این ترتیب وضعیت ذغال سنگ ممکن است دچار وزش شود ولی روزهای شکوه آن باز نخواهد گشت حتی اگر ترامپ بتواند در این زمینه تغییری دهد.

 

منبع: Environment Leader, 11 Nov 2016


نویسنده مهمان: فراز سجده‌ای


برچسب ها: دانلد ترامپ  اوباما   صنعت ذغال سنگ آمریکا  فراز سجده‌ای  شرکت بهینه سازی مصرف سوخت  
به اشتراک گذاری مطلب:
0
0
0
0
send ارسال به دوستان

نظرات کاربران

انتشار یافته: 0     غیر قابل انتشار: 0

درج نظر

* کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند، درج اطلاعات در آنها ضروری است
* درج HTML مجاز نمی باشد

 

   

 
بازبینی کد امنیتی
 
ارسال نظر
 
Telegram

نظرسنجی

انرژی هاب را از چه طریقی دنبال می‌کنید؟


ثبت نظر 

عضویت در هفته‌نامه

انرژی هاب در شبکه های اجتماعی

آخرین خبرها

ورود کاربران

فراموشی کلمه عبور؟


 
 
 
فروشگاه
بنر تبلیغات
کانال تلگرام
شرکت ها
اپلیکیشن ها
وبسایت ها
 

 

 

تبلیغات متنی

انرژی هاب
توسعه دانش انرژی های تجدیدپذیر

38
تبلیغات متنی
برای سفارش تبلیغات متنی کلیک کنید

242
سانا
سازمان انرژی های نو ایران

www.suna.org.ir/fa/home
 

logo-samandehi

logo-samandehi