انرژی هاب - توسعه دانش انرژی های تجدیدپذیر

جزئیات خبر

راهنمای استفاده از توربین‌های بادی در مناطق مسکونی (بخش دوم و پایانی)
1392/08/27 - 12:00
نویسنده: نویسنده مهمان
میانگین:(4.8)
بازگشت
راهنمای استفاده از توربین‌های بادی در مناطق مسکونی (بخش دوم و پایانی)

 در بخش اول راهنمای استفاده از توربین‌های بادی در مناطق مسکونی، شرایط اولیه استفاده از انرژی باد این‌گونه مناطق شرح داده شد. بخش دوم و نهایی این مطلب به مواردی مانند محل نصب، برج‌ها (پایه‌ها)، اثرات زیست محیطی و ... اختصاص دارد.

 
 
مناطق متداول برای نصب
زمین‌های مسطح‌ و تپه‌ها: ممکن است با انحراف جهت جریان باد و برخورد با صخره‌ها یا پرتگاه‌ها وزش باد متلاطم (گردابی) شود، پس دور بودن کافی ژنراتور از صخره‌ها برای جلوگیری از وزش‌های گردابی لازم است.
بالای تپه‌ها: باد در هنگام وزیدن در بالای تپه‌ها متراکم شده و سرعت‌اش افزایش می‌یابد. در مکان‌های صحیح، حتی قادر خواهید بود از پایه‌های کوتاه‌تری استفاده کنید، البته پایه‌های کم‌تر از ۱۰ متر هرگز پیشنهاد نمی‌شوند. به‌عنوان یک قانون مهم کلی: پایه‌ها بایستی حداقل ۶ متر بالاتر از هر کدام از اشیاء اطراف باشند.
مناطق ساحلی یا کنار دریاچه‌ها: معمولا بادهای غالب قوی از سمت اقیانوس‌ها می‌وزند. در این موارد نصب هر چه نزدیک‌تر ژنراتور به خط ساحلی اهمیت زیادی دارد. درخت‌ها و سازه‌های بلند می‌توانند در مسیر وزش باد به سمت ژنراتور باشند.
 
برج‌ها
واضح است که توربین‌های بادی برای داشتن بهترین بازدهی بایستی در معرض باد باشند. اغتشاش در جریان باد که باعث کاهش عملکرد و کارآیی توربین می‌شود رابطه مستقیمی با ارتفاع از سطح زمین و ابعاد برج‌ها دارد. همچنین هرچه ارتفاع از سطح زمین بیش‌تر شود، سرعت باد نیز افزایش می‌یابد.
به‌عنوان یک قانون کلی به‌خاطر داشته باشید، توربین‌های بادی باید روی برج‌هایی با حداقل ارتفاع ۶ متر بالاتر از هر مانعی و تا مسافت ۷۶ متری آن‌ها نصب شوند. معمولا توربین‌های کوچک‌تر نسبت به توربین‌های بزرگ‌تر روی برج‌های کوتاه‌تری نصب می‌شوند. برای مثال، یک توربین یک کیلوواتی معمولا روی برجی با ارتفاع ۹ تا ۱۵ متری نصب می‌شود در حالی‌که یک توربین ۱۰ کیلوواتی احتیاج به برجی ۱۸ تا ۳۰ متری خواهد داشت. به‌علت مشکلاتی مثل اغتشاش، آلودگی صوتی و ایجاد لرزش، پیشنهاد نمی‌شود که توربین‌های بادی روی ساختمان‌های مسکونی کوچک نصب شوند.
کم‌هزینه‌ترین نوع برج، برج‌های مشبک مهار شده (guyed-lattice tower) هستند، مانند برج‌های رایج در آنتن‌های رادیویی یا برج‌های تلفن همراه. گاهی مدل‌های کوچک‌تر این برج‌ها را با بخش‌های لوله‌ای می‌سازند.
برج‌های خود ایستا که ساختار مشبک یا لوله‌ای دارند، فضای کم‌تری را اشغال می‌کنند اما قیمت بالاتری نیز دارند. دکل‌های تلفن می‌توانند برای توربین‌های بادی کوچک‌تر استفاده شوند.
برج‌ها، به‌خصوص برج‌های قابل مهار، می‌توانند با استفاده از یک جرثقیل یا وسیله نقلیه نصب شوند. این خصوصیت باعث می‌شود تا تمام کارها از روی زمین قابل انجام شدن باشد.
بعضی از برج‌ها و توربین‌ها می‌توانند به‌راحتی توسط مشتری نصب شوند، در حالی‌که سایر انواع نیاز به متخصصین دارند. دستگاه‌های مقاوم در برابر سقوط، شامل یک سیم با قفل قابل چفت شدن، در دسترس هستند و شدیدا برای هر برجی که قرار است برپا شود توصیه می‌شوند.
برج‌های آلومینیومی مستعد ترک خوردن هستند لذا باید از آن‌ها پرهیز کرد. خریدن یکی از برج‌هایی که معمولا توسط کارخانه‌های تولیدکننده توربین‌های بادی پیشنهاد می‌شود بهترین راه برای تضمین سازگاری آن‌هاست.
 
آلودگی صوتی
سر و صدای تولیدی توسط توربین‌های بادی کوچک به اندازه‌ای نیست که توسط اکثریت مردم قابل شنیدن باشد. سروصدای تولیدی ناشی از یک سیستم بادی مسکونی متوسط کم‌تر از صدای یک ماشین ظرفشویی است.
بیش‌تر ژنراتورهای بادی در سایز مسکونی دستگاه‌هایی با گرداننده مستقیم و تعداد کمی بخش متحرک هستند. برخلاف توربین‌های استفاده شده در مزارع بادی، این توربین‌ها سرعت بالایی ندارند؛ بنابراین بیش‌تر سروصدای تولیدی توسط توربین‌های مسکونی، سروصداهای آیرودینامیکی (مربوط به حرکت هوا) است که توسط پره‌ها ایجاد می‌شوند. شرط شنیدن این سر و صدا این است که خارج از ساختمان باشید و خوب دقت کنید اما به‌هرحال صدای تولیدی کم‌تر از صدای یک فریزر است!
 
سیستم‌های بادی کوچک و ایمنی عمومی
سوال‌هایی در رابطه با ایمنی عمومی این توربین‌ها پرسیده می‌شود. نگرانی‌ها اغلب در مورد بی‌عیب بودن سازه برج، نحوه عملکرد در هنگام قطع برق یا در یخبندان است.
 
قابلیت اطمینان سازه
ظرفیت برق تولیدی از توربین‌های بادی کوچک در آمریکا تقریبا ۱۵ مگاوات است (با بیش از ۲۰۰۰ نصب)، که همگی خود را به‌خوبی از لحاظ ایمنی اثبات نموده‌اند. کارخانه‌های نصاب، ستون‌ها را به‌عنوان تکیه‌گاه مناسبی برای سازه‌ها تضمین خواهند کرد. همچنین اجازه ساخت نیز مورد نیاز است و البته سازه باید با ساختمان‌های محلی و التزام‌های ایمنی مطابقت داشته باشد.
 
هنگام قطع برق چه اتفاقی خواهد افتاد؟
در هنگام قطع برق، سیستم‌های بادی کوچک به شبکه‌هایی که برای شناسایی قطعی طراحی شده‌اند و به‌طور اتوماتیک خاموش می‌شوند، متصل خواهند شد. بنابراین احتیاجی به شخص تعمیرکار نیست و خطری کسی را تهدید نمی‌کند.
 
وضعیت یخ‌بندان
برخلاف شاخه‌های درختان، پره‌های توربین به‌نحوی طراحی شده‌اند که بتوانند حجم زیادی از برف را تحمل کنند. پس از جمع شدن برف روی پره‌ها، آن‌ها دیگر حرکت نمی‌کنند و خاصیت آیرودینامیکی خود را از دست می‌دهند. در حقیقت، رتوری که با برف پوشیده شده باشد بسیار آهسته حرکت می‌کند (تنها چند دور در دقیقه) و این باعث می‌شود خطری در زمان بارش برف ایجاد نشود. در نهایت برف‌ها آب شده و به پایین برج سرازیر می‌ریزد.
 
امکان آسیب رسیدن به افراد هنگام بالارفتن از برج توربین وجود دارد؟
این برج‌ها خطری بیش‌تر از برج‌های آب، تلفن همراه و ... برای کسی در پی نخواهند داشت. برخی برج‌های بادی به‌نحوی طراحی می‌شوند که جای دست و یا پا نداشته باشند (در نتیجه کسی نمی‌تواند از آن‌ها بالا برود). برج‌هایی که نیاز به تعمیرات دارند می‌توانند توسط دستگاه‌هایی برای ممانعت از افتادن تجهیز شوند. برخی دیگر با قابلیت کاهش ارتفاع طراحی می‌شوند. در نتیجه خدمات مربوط به تعمیر و نگهداری آن‌ها بر روی زمین انجام می‌شود.
 
آیا توربین‌های کوچک با وسایل الکتریکی در تداخل هستند؟
پره‌های توربین‌های مدرن از چوب، فایبرگلاس و یا سایر مواد کامپوزیتی ساخته می‌شوند که در نتیجه هیچ تداخلی با دستگاه‌های الکترونیکی ایجاد نمی‌شود.
 
آیا این توربین‌ها احتیاج به روشنایی دارند؟
سازه‌های کوتاه‌تر از ۶۰ متر احتیاج به روشنایی ندارند. هواپیماهای تبلیغاتی و خصوصی از پرواز در ارتفاعات کم‌تر از ۳۰۰ متر منع شده‌اند. این توربین‌ها تنها در صورتی به روشنایی نیاز دارند که در نزدیکی فرودگاه قرار گرفته باشند. بسیاری از سازه‌های بلندتر از توربین‌های بادی کوچک نیز، مثل خطوط انتقال، نیاز به روشنایی ندارند. به‌هر حال در صورت نیاز بهتر است چراغ هشداری در بالای توربین نصب شود.
 
نصب
همان‌طور که قبلا هم گفته شد توربین‌های بادی کوچک باید روی برج‌هایی با حداقل ارتفاع ۶ متر از هر مانعی و تا مسافت ۷۶ متری آن نصب شوند. نصب این توربین‌ها به‌علت ایجاد لرزش و سر و صدا روی سقف خانه‌ها پیشنهاد نمی‌شود. این لرزش باعث ایجاد مشکل در بنای ساختمان خواهد شد. همچنین مشکلاتی را برای ژنراتور ایجاد می‌کند که باعث کوتاهی طول عمرش می‌گردد.
 
 
[نویسنده مهمان: نسترن رفیعی]
 

 


برچسب ها: انرژی باد    توربین بادی    راهنمای استفاده از توربین های بادی در مناطق مسکونی  
به اشتراک گذاری مطلب:
0
0
0
0
send ارسال به دوستان

نظرات کاربران

انتشار یافته: 1     غیر قابل انتشار: 0

مریم غلامی
ارسال پاسخ
3 1
1393/11/14 11:43:03 ق.ظ
انرژی خورشید و باد

درج نظر

* کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند، درج اطلاعات در آنها ضروری است
* درج HTML مجاز نمی باشد

 

   

 
بازبینی کد امنیتی
 
ارسال نظر
 
Telegram

نظرسنجی

انرژی هاب را از چه طریقی دنبال می‌کنید؟


ثبت نظر 

عضویت در هفته‌نامه

انرژی هاب در شبکه های اجتماعی

آخرین خبرها

۱۵ اسفند، روز درخت‌کاری گرامی باد
جمعه‌ها ۱۴۶ - تماشا کنید: تایم لپس مراحل ساخت نیروگاه خورشیدی ۳۲ مگاواتی islaSol I
جمعه‌ها ۱۴۵ - تماشا کنید: تولید برق از فضولات حیوانی
فروش تسلا در امارات متحده عربی شروع شد
نقش سیستم تهویه بر اساس تقاضا در مصرف انرژی و کیفیت هوای داخل ساختمان
با شرکت در این آزمون آنلاین اطلاعات انرژی خورشیدی خود را به چالش بکشید
ایوانپاه برای اولین بار به حداکثر تولید انرژی رسید
میکروآلگی، انرژی پاک‌تر و افزایش امنیت غذایی
افتتاح نیروگاه خورشیدی در همدان
جمعه‌ها ۱۴۴ - تماشا کنید: سفری هیجان انگیز به انقلاب انرژی آلمان
تسلا هدف تولیدی خود را با تفاوتی اندک از دست داد و با افت سهام مواجه شد
اجرای طرح زوج و فرد و برچسب آلایندگی در پاریس
شهر پیشین زغال سنگ آلمان؛ پایتخت سبز شهرهای اروپا در سال ۲۰۱۷ + ویدئو
آشنایی با سوخت‌های زیستی؛ معرفی، تاریخچه و روش تهیه (اسلاید)
جمعه‌ها ۱۴۳ - تماشا کنید: آشنایی با خانه غیرفعال در ۹۰ ثانیه

ورود کاربران

فراموشی کلمه عبور؟


 
Banners
 
 
 
فروشگاه
بنر تبلیغات
کانال تلگرام
شرکت ها
اپلیکیشن ها
وبسایت ها
 

 

تبلیغات متنی

سانا
سازمان انرژی های نو ایران

www.suna.org.ir/fa/home
انرژی هاب
توسعه دانش انرژی های تجدیدپذیر

38
تبلیغات متنی
برای سفارش تبلیغات متنی کلیک کنید

242
 

logo-samandehi