انرژی هاب - توسعه دانش انرژی های تجدیدپذیر

جزئیات خبر

دلایل عدم استفاده از انرژی های نو در ایران
1394/05/28 - 12:00
نویسنده: گروه خبر
میانگین:(5)
بازگشت
دلایل عدم استفاده از انرژی های نو در ایران
انرژی هاب: یک عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی کرمانشاه به تشریح علل رویکرد به انرژی‌های نو پرداخت و گفت: امروزه به راحتی می‌توان از زباله‌ها انرژی دریافت کرد. 
 
به گزارشگروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛ دکتر وحید عباسی در این باره گفت: امروزه تامین انرژی و نحوه مدیریت آن تاثیرات مستقیمی بر زندگی، اقتصاد، محیط زیست، سیاست دولت‌ها و مناسبات جهانی کشور‌ها دارد. 
 
وی افزود: افزایش سرانه مصرف انرژی و در پی آن افزایش قیمت آن، انرژی را به یکی از اصلیترین چالش‌ها تبدیل کرده است. از طرفی احتمال به اتمام رسیدن منابع فسیلی و کاهش دسترسی به آن‌ها در آینده نگرانی‌ها را بیشتر می‌کند. 
 
وی با بیان اینکه امروزه توجه به منابعی مانند انرژیهای تجدیدپذیر افزایش یافته، گفت: انرژیهای نو به وفور در دسترس هستند و تنوع آن‌ها متناسب با شرایط آب و هوایی و جغرافیایی است. از جمله منابعی که در سالهای اخیر مورد بهره‌برداری قرار گرفته می‌توان به انرژی خورشیدی، بادی، زمین گرمایی، بیومس، بیوگاز و موجی... اشاره کرد. 
 
عباسی تصریح کرد: هزینه بالای تجهیزات نیروگاه‌های انرژی نو و هزینه پائین انرژی در ایران باعث شده که تمایل کمتری به بهره‌بری از این منابع بی‌پایان وجود داشته باشد. البته دولت در این زمینه برنامه‌هایی را ارائه کرده که نیاز به توجه بیشتر دارد. 
 
مدیر گروه برق دانشگاه صنعتی کرمانشاه گفت: افزایش هزینه سوخت‌های فسیلی، کاهش هزینه اولیه نیروگاه‌های انرژی نو در طی پیشرفت تکنولوژی و عدم داشتن اثرات زیست محیطی عوامل اساسی رویکرد بسیاری از دولت‌ها به این نوع از منابع است. 
 
وی ادامه داد: یکی از موارد نگران کننده تغییر شرایط اقلیمی ناشی از آلودگی زیست محیطی است که در سالهای اخیر فاجعه به‌بار آورده و سالیانه قوانین جهانی برای جلوگیری از این مسئله وضع می‌گردد. 
 
عباسی افزود: سوختهای فسیلی اثر بسیار نامطلوبی بر گسترش گازهای گلخانه‌ای داشته‌ و عامل اصلی تغییر اقلیم بوده‌ است. راه حل مقابله با این پدیده استفاده از انرژیهای نو است که از آن به عنوان جایگزین و انرژی سبز یاد می‌شود. 
 
عباسی خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم منابع انرژی نو را دسته‌بندی کنیم و میزان توان تولیدی احتمالی را بررسی کنیم، به عدد بسیار بزرگی خواهیم رسید. در واقع به علت تنوع آب و هوایی و طبیعت ایران تاسیس انواع مختلف نیروگاه‌های انرژی نو وجود دارد. حتی می‌توان بر روی انرژی موجی، زمین گرمایی و... حساب ویژه باز کرد. 
 
وی افزود: حال باید پرسید که چرا تنها درصد خیلی کمی از انرژی مصرفی کشور از این طریق تامین می‌شود. 
 
مدیر گروه برق دانشگاه صنعتی کرمانشاه گفت: مطرح شدن انرژی نو در محیط‌های دانشگاهی به عنوان یکی از زمینه‌های تحقیقاتی کافی نیست و باید راه‌کارهایی جهت عملیاتی کردن نتایج در نظر گرفته شود. 
 
عباسی ادامه داد: در آینده که منابع فسیلی به اتمام برسند، کشورهایی که دارای تکنولوژی پیشرفته‌تری در جذب، کنترل و بهره‌برداری از منابع انرژی نو باشند از قدرت استراتژیک بیشتری برخوردار خواهند بود. از این‌رو دانشگاه‌ها، صنایع مرتبط و دولت باید برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام دهند و منابع لازم را جهت ارتقاع این تکنولوژی فراهم کنند. 
 
این استاد دانشگاه تصریح کرد: بسیاری از کشور‌ها اقداماتی در این زمینه انجام داده‌اند، اما سهم ایران در این عرصه بسیار ناچیز بوده‌ است. در حالیکه شرایط آب و هوایی ایران استفاده از نیروگاه‌های خورشیدی، بادی و موجی را امکان‌پذیر می‌کند. 
 
وی یادآور شد: از آنجایی که هزینه تامین انرژی بادی کمتر از حالت‌های دیگر است اقداماتی در این زمینه انجام شده و نیاز به گسترش بیشتر دارد. در یکسال اخیر جهت راه‌اندازی نیروگاه‌های بادی، توسط دولت و وزارت نیرو اقداماتی صورت گرفته و می‌تواند امکان‌سنجی توسعه آن در کل کشور مورد مطالعه قرار گیرد. 
 
عباسی در خصوص استفاده از انرژی خورشیدی نیز اظهارکرد: هزینه سلول‌های خورشیدی یکی از مواردی بوده که در طی دوران تکنولوژی خود کاهش یافته، ولی هنوز استفاده از آن در ایران به صرفه نمی‌باشد. با توجه به منحنی کاهش قیمت سلول‌ها امید است که در آینده بهره‌برداری از انرژی خورشید بیشتر شود. 
 
وی ادامه داد: البته در طرح‌های اخیر در مناطق دورافتاده و روستایی تعدادی واحد خورشیدی در هر استان نصب شده و طرح دولت نیز برای تقبل نصف هزینه خرید سلول‌ها در به کارگیری انرژی خورشیدی مؤثر بوده است. 
 
این استاد دانشگاه صنعتی کرمانشاه اظهارکرد: از انرژی خورشید در طرح‌های پربازده‌تر مانند آبگرمکن‌های خورشیدی و یا نیروگاه‌های حرارتی سیکل ترکیبی می‌توان بهره بیشتر برد که نیازمند تحقیق بیشتر می‌باشد. 
 
وی یادآور شد: نوع دیگر از انرژی‌های نو که اخیراً در کشور مورد توجه قرار گرفته انرژی ناشی از گازهای متصاعد از زباله شهری است که در صورت بهره‌بری از تکنولوژی مناسب می‌توان درصد بالایی از انرژی زباله‌ها را جذب کرد. با متمرکز کردن زباله‌ها در کلان‌شهر‌ها توان الکتریکی قابل توجهی تولید می‌شود و بسیاری از مشکلات زیست محیطی ناشی از زباله‌های شهری حل خواهند شد.
 

برچسب ها: انرژی‌های نو  انرژی  انرژیهای تجدیدپذیر  انرژی خورشیدی  تجهیزات نیروگاه‌های انرژی نو  آلودگی زیست محیطی    
به اشتراک گذاری مطلب:
0
0
0
0
send ارسال به دوستان

نظرات کاربران

انتشار یافته: 0     غیر قابل انتشار: 0

درج نظر

* کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند، درج اطلاعات در آنها ضروری است
* درج HTML مجاز نمی باشد

 

   

 
بازبینی کد امنیتی
 
ارسال نظر
 
Telegram

نظرسنجی

انرژی هاب را از چه طریقی دنبال می‌کنید؟


ثبت نظر 

عضویت در هفته‌نامه

انرژی هاب در شبکه های اجتماعی

آخرین خبرها

جمعه‌ها ۱۴۶ - تماشا کنید: تایم لپس مراحل ساخت نیروگاه خورشیدی ۳۲ مگاواتی islaSol I
جمعه‌ها ۱۴۵ - تماشا کنید: تولید برق از فضولات حیوانی
فروش تسلا در امارات متحده عربی شروع شد
نقش سیستم تهویه بر اساس تقاضا در مصرف انرژی و کیفیت هوای داخل ساختمان
با شرکت در این آزمون آنلاین اطلاعات انرژی خورشیدی خود را به چالش بکشید
ایوانپاه برای اولین بار به حداکثر تولید انرژی رسید
میکروآلگی، انرژی پاک‌تر و افزایش امنیت غذایی
افتتاح نیروگاه خورشیدی در همدان
جمعه‌ها ۱۴۴ - تماشا کنید: سفری هیجان انگیز به انقلاب انرژی آلمان
تسلا هدف تولیدی خود را با تفاوتی اندک از دست داد و با افت سهام مواجه شد
اجرای طرح زوج و فرد و برچسب آلایندگی در پاریس
شهر پیشین زغال سنگ آلمان؛ پایتخت سبز شهرهای اروپا در سال ۲۰۱۷ + ویدئو
آشنایی با سوخت‌های زیستی؛ معرفی، تاریخچه و روش تهیه (اسلاید)
جمعه‌ها ۱۴۳ - تماشا کنید: آشنایی با خانه غیرفعال در ۹۰ ثانیه
خبر تلخ نشنال جئوگرافیک: نابودی آسبادهای هزارساله ایران نزدیک است + ویدئو

ورود کاربران

فراموشی کلمه عبور؟


 
 
 
کانال تلگرام
شرکت ها
اپلیکیشن ها
وبسایت ها
فروشگاه
بنر تبلیغات
 

 

 

تبلیغات متنی

تبلیغات متنی
برای سفارش تبلیغات متنی کلیک کنید

242
سانا
سازمان انرژی های نو ایران

www.suna.org.ir/fa/home
انرژی هاب
توسعه دانش انرژی های تجدیدپذیر

38
 

logo-samandehi

logo-samandehi