انرژی هاب - توسعه دانش انرژی های تجدیدپذیر

جزئیات خبر

دانمارک؛ نمونه موفق اجرای برنامه همزیستی صنعتی + ویدئو (قسمت دوم)
1394/05/24 - 12:00
نویسنده: گروه خبر
میانگین:(5)
بازگشت
دانمارک؛ نمونه موفق اجرای برنامه همزیستی صنعتی + ویدئو (قسمت دوم)
 
انرژی هاب: کن امیدوار است که راه حلی برای مابقی ضایعات شرکتش از جمله پلاستیک‌ها و فلزات پیدا کند. او متقاعد شده که ادغام در سیستم همزیستی صنعتی باعث توسعه شرکت‌های کوچک و متوسط می‌شود. کن گارد می‌گوید: «با صرفه جویی‌هایی که انجام می‌دهیم، می‌توانیم در خط دوم پاک‌سازی مخازن سرمایه گذاری کنیم. این کار باعث می‌شود بتوانیم شغل‌های جدیدی برای ساکنان منطقه کلون برگ ایجاد کنیم.» 
 
 خانم اسکوبیر درباره اقتصاد مشارکتی در فرآیند همزیستی صنعتی در این پارک بزرگ می‌گوید: 
 
 «قدم بعدی برای کمک به کن، شناسایی شرکای همزیستی صنعتی است. پیدا کردن شرکایی برای ضایعات فلزی آسان است اما شناسایی شرکایی برای حوزه فاضلاب دشوار است و ممکن است این فرایند یک سال طول می‌کشد.» 
 
 سیستم همزیستی صنعتی علاوه بر جنبه زیست محیطی، باعث افزایش رقابت پذیری شرکت‌ها می‌شود تا بتوانند محصولات ارزشمندتری تولید کنند و از به کار بردن منابع طبیعی اجتناب کنند. آژانس دانمارکی همزیستی صنعتی به دنبال تکثیر این سیستم است و هدفش این است که شصت شرکت را در سی سیستم همزیستی صنعتی درگیر کند. 
 
موضوع جالبی که این خانم حامی محیط زیست در عرصه همزیستی صنعتی به آن اشاره می‌کند، موضوع کسب و کار سبز می‌باشد. وی می‌گوید: 
 
 «افرادی که می‌خواهند در این عرصه فعالیت کنند، اول باید مشخص کنند که چه ضایعاتی را می‌خواهند تبدیل به مواد اولیه کنند. باید به اندازه کافی شجاعت همکاری با شرکای جدید را داشته باشید و ذهنتان را برای مدل‌های جدید کسب و کار سبز باز نگه دارید.» 
 
گفتنی است، دانمارک و اقتصاد این کشور، یک اقتصاد سبز محسوب می‌شود. 
 
در سال ۱۹۷۳، سالی که برای نخستین بار بهای نفت افزایش یافت و چهار برابر شد، نود درصد سوخت مصرفی دانمارک توسط نفت تأمین می‌شد. برای رویارویی و کاهش وابستگی به نفت و حتی انرژی، حکومت دانمارک دست به ابتکارات جالبی زد. مثلاً برخی از روزهای یکشنبه را روزهای «بی‌خودرو» اعلام کرد و پیرو سیاستی دیگر از بنگاه‌های صنعتی و تجاری خواسته در ساعات تعطیلی چراغ‌ها را خاموش کنند. 
 
شایان توجه است که دانمارک در همین سال‌ها صاحب نفت شد و در نتیجه ذخایر جدیدی برای سوخت پیدا کرد که کشور را به کلی از دیدگاه سوخت و حتی مصرف بیشتر سوخت بی‌نیاز می‌کرد. اما دولت و ملت کماکان بر سیاست انرژی تمیز، جایگزینی تدریجی سوخت فسیلی و استفاده بهینه از انرژی پای فشارند و حتی مجلس این کشور با تصویب افزایش مالیات بر مصرف سوخت فسیلی به نوعی سیاست‌های بالا را تشویق و به آن کمک کرد. 
 
از آزمایشگاه‌های دانمارکی که در این مورد کار کردند می‌توان از شرکت Energy Sustainable Rio National Laboratory for نام برد که امروز آوازه‌ای جهانی دارد، تا آنجا که امروز پاره جدا نشدنی برنامه سازمان ملل برای محیط زیست (United Nations Environment Program «UNEP») است. بنگاه دانمارکی Vestas امروز بزرگ‌ترین سازنده آسیاب (توربین)‌های بادی در جهان است. 
 
این توربین‌های بادی را در ویدئو زیر ملاحظه کنید
 
 
در مسیر فرودگاه تا شهر آوهس، بسیاری از این آسیاب‌های بادی قابل مشاهده است. هر آسیاب بادی به طور متوسط به درازی یک ساختمان چهارده طبقه و متشکل از حدود ۱۸۰۰۰ قطعه است. شرکت دیگر بخش خصوصی دانمارک که بازارش را به کل جهان گسترش داده است. شرکت VXP است که پس از جنگ جهانی دوم برای تولید در و پنجره ایجاد شد. در چارچوب‌‌ همان تشویق‌های دولتی، این شرکت هم کالاهای تولیدی خود را با نگهداشت زیست بوم و سوخت سبز و تمیز همراه و همسو کرد. امروز پنجره‌های این شرکت، نه تنها نور خورشید را حداکثر جذب می‌کنند بلکه پنجره‌های سقفی آن قادرند با جذب انرژی خورشیدی آن را برای مصرف به وقت نیاز نگه دارند. 
 
 
 موقعیت بنگاه‌های بخش خصوصی کشور دانمارک در صنایع تولید انرژی سبز و تمیز از جمله مدیون سیاست‌های دولتی تشویقی این کشور است. در سال ۱۹۷۹، حکومت دانمارک نیز انقلابی در تهیه سوخت تمیز و سبز یارانه کرد. وام‌های آسان برای بنگاه‌هایی در نظر گرفت که در تولید انرژی از نیروی باد، به دنبال کارآفرینی و ابتکار بودند. بدین ترتیب که دولت سی درصد هزینه‌های سرمایه گذاری را به عهده گرفت و در عین حال برای شرکت‌های صادرکننده آسیاب بادی تضمین وام را به عهده گرفت و در عین تضمین وام برای شرکت‌های صادرکننده آسیاب بادی، را به عهده گرفت. 
 
افزون بر این، دولت دانمارک معادل مالیات بر سوخت در این کشور را به آزمایشگاه‌ها و پژوهش گری‌های در مورد تهیه انرژی از نیروی باد کمک مالی کرد. نتیجه اینکه آسیاب‌های بادی امروز ۱۹ درصد تولید برق در این کشور را تأمین می‌کنند شرکت‌های بخش خصوصی کشور، یک سوم بازار جهانی تولید انرژی ازنیروی باد را در اختیار دارند. قبلاً، نشستی درباره راهکارهایی برای اقتصاد سبز در شهرهای آینده، در پایتخت این کشور برگزار شده بود که در ویدئو زیر، درباره این اجلاس مهم، توضیحاتی ارائه شده است. 
 
 
از دیدگاه فن‌آوری این شرکت‌ها از پیش‌آهنگان صنعت نیروی باد هستند. گذشته از تولید «سبز» سوخت، این کشور ۵.۵ میلیون نفری در مصرف بهینه سوخت هم به پیشرفت‌های شگرفی کرده است. منظور از مصرف بهینه سوخت (Efficiency)، سنجش مقدار تولید به ازای هر وات (Watt) انرژی است. 
 
در دانمارک، هر چند که تولید ناخالص ملی به طور مرتب در حال افزایش است، از سال ۱۹۹۰، پخش گازکربنیک در فضای این کشور ۳.۱۳ درصد کاهش یافته است. از مهم‌ترین اقدامات برای استفاده بهینه سوخت، بازیافت انرژی است که برای گرم کردن خانه‌ها و بنگاه‌ها استفاده می‌شود. 
 
امیدواریم، پارک‌های صنعتی کشورمان نیز به مقوله همزیستی صنعتی در کسب و کار و اقتصاد سبز، از طریق شرکت‌های دانش بنیان دانشگاهی (University Spin-off Companies)، توجه بیش تری نشان دهند. موضوعی که برای کشور در حال توسعه ما، یک نیاز مهم محسوب می‌شود.
 

برچسب ها: حفظ محیط زیست و توسعه پایدار   همزیستی صنعتی  کسب و کار سبز  بازیافت آب مصرفی  شرکت سبز  اقتصاد سبز  انرژی   زیست بوم    انرژی خورشیدی  صنایع تولید انرژی سبز  
به اشتراک گذاری مطلب:
0
0
0
0
send ارسال به دوستان

نظرات کاربران

انتشار یافته: 0     غیر قابل انتشار: 0

درج نظر

* کادرهایی که با علامت (*) مشخص شده اند، درج اطلاعات در آنها ضروری است
* درج HTML مجاز نمی باشد

 

   

 
بازبینی کد امنیتی
 
ارسال نظر
 
Telegram

نظرسنجی

انرژی هاب را از چه طریقی دنبال می‌کنید؟


ثبت نظر 

عضویت در هفته‌نامه

انرژی هاب در شبکه های اجتماعی

آخرین خبرها

جمعه‌ها ۱۴۶ - تماشا کنید: تایم لپس مراحل ساخت نیروگاه خورشیدی ۳۲ مگاواتی islaSol I
جمعه‌ها ۱۴۵ - تماشا کنید: تولید برق از فضولات حیوانی
فروش تسلا در امارات متحده عربی شروع شد
نقش سیستم تهویه بر اساس تقاضا در مصرف انرژی و کیفیت هوای داخل ساختمان
با شرکت در این آزمون آنلاین اطلاعات انرژی خورشیدی خود را به چالش بکشید
ایوانپاه برای اولین بار به حداکثر تولید انرژی رسید
میکروآلگی، انرژی پاک‌تر و افزایش امنیت غذایی
افتتاح نیروگاه خورشیدی در همدان
جمعه‌ها ۱۴۴ - تماشا کنید: سفری هیجان انگیز به انقلاب انرژی آلمان
تسلا هدف تولیدی خود را با تفاوتی اندک از دست داد و با افت سهام مواجه شد
اجرای طرح زوج و فرد و برچسب آلایندگی در پاریس
شهر پیشین زغال سنگ آلمان؛ پایتخت سبز شهرهای اروپا در سال ۲۰۱۷ + ویدئو
آشنایی با سوخت‌های زیستی؛ معرفی، تاریخچه و روش تهیه (اسلاید)
جمعه‌ها ۱۴۳ - تماشا کنید: آشنایی با خانه غیرفعال در ۹۰ ثانیه
خبر تلخ نشنال جئوگرافیک: نابودی آسبادهای هزارساله ایران نزدیک است + ویدئو

ورود کاربران

فراموشی کلمه عبور؟


 
 
 
کانال تلگرام
شرکت ها
اپلیکیشن ها
وبسایت ها
فروشگاه
بنر تبلیغات
 

 

 

تبلیغات متنی

تبلیغات متنی
برای سفارش تبلیغات متنی کلیک کنید

242
سانا
سازمان انرژی های نو ایران

www.suna.org.ir/fa/home
انرژی هاب
توسعه دانش انرژی های تجدیدپذیر

38
 

logo-samandehi

logo-samandehi